czw, 28/04/2016 - 13:02 --
global migration

IOM Global Migration Trends Factsheet

Zachęcamy do lektury najnowszej publikacji IOM Global-Migration-Trends-2015-Factsheet, która pokazuje, jak kształtowały się migracje na świecie w roku 2015.

W ubiegłym roku liczba migrantów na świecie przekroczyła 244 miliony – o ponad dziesięć milionów więcej niż w roku 2013. W skali globalnej, prawie połowa (48%) migrantów to kobiety – w podziale na kontynenty kobiety stanowią 42% migrantów w Azji, ponad 52% w Europie i ponad 51% w Ameryce Północnej.

W skali globalnej najwięcej migrantów mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze niedawno na drugim miejscu pod względem liczby imigrantów plasowała się Rosja, w 2015 jednak wyprzedziły ją Niemcy. Z kolei w kontekście procentowym, największy odsetek migrantów mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ponad 88% mieszkańców to migranci), Katarze (ponad 75%) i Kuwejcie (ponad 73%).

Obecnie co piąty imigrant mieszka w dwudziestu największych aglomeracjach świata. W takich miastach jak Sydney, Auckland, Singapur czy Londyn imigranci stanowią ponad jedną trzecią mieszkańców.  W Amsterdamie, Frankfurcie i Paryżu, przynajmniej jeden na czterech mieszkańców urodził się za granicą.

Rok 2015 niesie ze sobą także smutne statystyki – obecnie jesteśmy świadkami największej od czasów II wojny światowej liczby migrantów przymusowych, w tym uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych. W połowie 2015 roku liczba uchodźców przekroczyła 15 milionów – o 45% więcej niż 3,5 roku temu, co związane jest z trwającym już pięć lat konfliktem w Syrii.

W ubiegłym  roku, krajem o największej liczbie wniosków o status uchodźcy zostały Niemcy – złożono tam ponad 442 tysiące wniosków. W skali Unii Europejskiej, złożonych zostało 1,2 miliona wniosków– prawie o połowę więcej niż w roku 2014 (536 tysięcy). W większości, o ochronę międzynarodową ubiegali się Syryjczycy, Afgańczycy i Irakijczycy.

Pomimo to, większość uchodźców mieszka nie w Europie, lecz w krajach rozwijających się, zwłaszcza w tych sąsiadujących z krajami pochodzenia uchodźców. Przykładowo, większość uchodźców syryjskich mieszka w Turcji (ponad 2 miliony), Libanie (ponad milion), Jordanii (prawie 600 tysięcy).

Rok 2015 był również dla migrantów najbardziej śmiertelny – prawie 5,5 tysiąca migrantów zginęło lub zaginęło w drodze do innego kraju – w tym 3,770 zginęło w drodze do Europy.

Więcej informacji znajdą Państwo w pełnym tekście raportu.

 

czw, 28/04/2016 - 13:02 --

Dodaj komentarz